Do góry

RAF Ingham: otwarto pierwsze muzeum w całości poświęcone polskim lotnikom

Pierwsze na świecie muzeum w całości poświęcone polskim lotnikom walczącym podczas II wojny światowej zostało otwarte w dawnej bazie lotniczej RAF Ingham w hrabstwie Lincolnshire. Uroczystego otwarcia dokonał najstarszy żyjący weteran polskiego lotnictwa – 104-letni por. Mieczysław Frąckiewicz (John Franklin), były radiotelegrafista z 304 Eskadry, którego obecność nadała wydarzeniu szczególnie wzruszający charakter.

RAF Ingham (później znane jako RAF Cammeringham) odgrywało kluczową rolę jako baza Królewskich Sił Powietrznych. W czasie drugiej wojny światowej służyło RAF Bomber Command, a następnie jako centrum szkoleniowe dla jednostek RAF i Polskich Sił Powietrznych. Stacjonowały tu dywizjony bombowe 301 i 305, a później dołączyły do nich dywizjon 300 oraz trzy eskadry brytyjskie. Po wojnie baza służyła jako centrum szkoleniowe i miejsce zakwaterowania zdemobilizowanych żołnierzy Polskich Sił Powietrznych, zanim została zamknięta w grudniu 1946 roku.

Nowoczesne centrum historii

To, że w tak prestiżowym miejscu otwarto muzeum w całości poświęcone polskim lotnikom stoi determinacja i praca zespołu wolontariuszy, którzy niezłomnie przez 14 lat przekształcali stare budynki gospodarcze i dawną stołówkę w nowoczesne centrum historii.

RAF Ingham Heritage Centre prezentuje zarówno wojenne doświadczenia polskich lotników oraz personelu naziemnego, jak i ich trudy adaptacji do powojennej rzeczywistości w Wielkiej Brytanii.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do dzisiejszego wydarzenia i wolontariuszom, którzy na to pracowali. Jestem im niezmiernie wdzięczny za wszystko, co zrobili

– powiedział podczas uroczystości gość honorowy por. Mieczysław Frąckiewicz.

Uroczystość zaszczycił także Lord Lieutenant Lincolnshire Toby Dennis, konsul generalny w Manchesterze Michał Mazurek oraz rodziny byłych członków załogi.

Szef RAF Ingham Heritage Centre Geoff Burton powiedział: Pochwały i podziękowania należą się naszemu niesamowitemu zespołowi wolontariuszy, którzy przez wiele lat niezmordowanie pracowali, aby ten projekt stał się rzeczywistością. RAF Ingham Heritage Centre zapewni pamięć o tych młodych ludziach, z których wielu oddało życie, abyśmy my mogli cieszyć się wolnościami, którą dziś tak łatwo bierzemy za pewnik.

Wystawa jest dostępna w języku angielskim i polskim.

Komentarze